gelişmiş Arama
gelişmiş Arama

0 ₺ için 2.500.000 ₺

bulduk 0 Sonuçlar
Arama sonuçlarınız

Türkiye’de Gayrimenkul Vergileri

üzerinde Şubat 3, 2020
| 0

Yaz sezonunda birçok yabancı müşteri Türkiye’de mülk satın almaya geliyor ve Türkiye’de bir ev almak için gereken satın alma prosedürleri ve vergileri soruyorlar. Türkiye’de emlak vergileri iki çeşitten oluşmaktadır, sadece bir kez ödenen vergiler vardır ve diğer vergiler yıllık olarak ödenir. Bu yazıda farklı türden Emlak Vergileri ve bunların nasıl hesaplanacağını ele alacağız.

Tapu Vergisi

 

Tapu, bir gayrimenkul’un mülkiyetini kanıtlayan resmi belgedir ve ayrıca bir taşınmaz’ın mülkiyetini bir kişiden diğerine aktarmak için kullanılır. Mülkünüzün tapu belgesini adınıza aldıktan sonra, bu mülk resmi olarak size aittir. Tapu Türkiye’de “tapu belgesi” olarak bilinir ve mülkün bulunduğu bölgedeki tapu ofisinden verilir. Mülkiyetin tapu belgesinin düzenlenmesi için gereken vergi, sözleşmede yazılı toplam mülk fiyatından% 3 olarak hesaplanır ve alıcı ile satıcı arasında bölünür. Nevita olarak verginin yarısını ödüyoruz ve müşterilerimiz de diğer yarısını ödüyor.

 

Yabancı Emlak Alıcılarına KDV İstisnası

 

Katma değer vergisi yalnızca yeni mülk için gereklidir; örneğin, birisi yeni bir projede doğrudan geliştiriciden mülk satın alıyorsa, alıcı katma değer vergisini ödemelidir. Katma değer vergisinin sabit vergi yüzdesi yoktur, ancak proje yerine bağlı olarak bir projeden diğerine farklılık gösterir. Ayrıca, mülk türüne göre de farklılık gösterir, örneğin katma değer vergisi konut projeleri için genel olarak % 1 ile % 8 arasındadır ve ticari birimler için vergi, mağaza konumuna bağlı olara k% 1 ile % 18 değişkenlik gösterebilmektedir. Türk hükümeti, yabancı gayrimenkul yatırımını teşvik etmek için bazı koşullar sağlandığı takdirde yabancı alıcıların KDV vergisini ödemekten muaf tutmaya karar verdi.

Bu koşullar aşağıdaki gibidir:

 • Alıcının Türkiye’de oturma izni olmamalıdır.
 • İkinci el daire veya ticari birimlere uygulanamaz, sadece geliştiriciden/inşaat firmasından alıcıya yeni daireler için olabilir.
 • Tüm para transferleri alıcıdan satıcıya USD, EURO veya diğer para birimleri cinsinden (Türk Lirası değil) bankalar aracılığıyla yapılmalıdır.
 • Alıcı, herhangi bir sınırlama olmaksızın KDV muafiyeti olan birimler kadar satın alabilir.

Yıllık Mal/Gayrimenkul Vergisi

 

Yıllık gayrimenkul vergisi zorunludur ve yılda bir kez ödenir. Bu vergi, sokak bakımı, kamu bahçeleri ve benzeri hizmetler gibi devlet hizmetleri için ödenir. Vergi oranı bir şehirden diğerine değişir, Türkiye’de şehirler genellikle büyük şehirlere ve küçük şehirler olarak categorize edilir. Yıllık emlak vergisi, şehir büyüklüğüne göre hesaplanır, örneğin İstanbul büyük bir şehir olarak kabul edilir ve vergiler, konutun toplam değerinden  %0,2’sidir.

Mülk/GayrimenkulBüyük Şehirler Vergi OranıKüçük Şehirler Vergi Oranı
Konut%0,2%0,1
Ticari%0,4%0,2
Çiftlikler%0,2%0,1
Arsalar%0,6%0,3

 

Zorunlu DASK Sigortası

 

Türkiye’de bir daire satın aldığınızda deprem ve doğal afetler için zorunlu sigorta vardır. Bu sigorta herhangi bir sigorta şirketinden ve bazen de bazı turizm şirketlerinden verilir. Bu sigorta Türkiye’de DASK olarak adlandırılıyor ve dairenizin elektriği gibi farklı hizmetler için de başvurulması gerekiyor. DASK her yıl bir kez ödenir ve genellikle cüzi bir miktadır.

 

Konut Komplekslerinde Aylık Ücret

 

Konut komplekslerinde aylık bir ücret ödenir ve Türkiye’de “Aidat” denir. Site içerisinde ki yönetim ofisine ödenir ve site içindeki hizmetler ve bakım için ödenir. Vergi metrekare başına 1 ila 9 Türk lirası arasında değişmektedir, yani daireniz 150 m2 ise her ay 150₺ ödeyeceksiniz ve bu ücret ayrıca yüzme havuzları, spor salonları, oyun alanları ve yeşil alanlar gibi konut kompleksinde sağlanan tesisler için de ödenecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 • İletişime Geçin

  İletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurun


  Yeni-Captcha


 • gelişmiş Arama

  0 ₺ için 2.500.000 ₺

 • Bizim Listeleri

Listeleri Karşılaştır

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com